Aktualności

Komory chłodnicze i mroźnicze. Na pewno wszystko już wiesz?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie większego sklepu, hurtowni spożywczej czy lokalu gastronomicznego bez urządzeń chłodniczych służących do przechowywania towaru. Jednym z nich jest komora chłodnicza.

Z czego zbudowane są komory chłodnicze

Nowoczesne komory chłodnicze są zbudowane z płyt wypełnionych poliuretanem lub styropianem, połączonych ze sobą za pomocą zamków. Zewnętrzną powierzchnię wykonuje się z blachy nierdzewnej lub powlekanej posiadającej odpowiednie właściwości i atesty wymagane do przechowywania żywności.
Komory chłodnicze służą do przechowywania w obniżonej temperaturze produktów łatwo psujących się, a komory mroźnicze pozwalają zachować przez dłuższy czas walory smakowe i odżywcze przechowywanych produktów.

Komory dzielimy na :

chłodnicze (około zerowe) – temperatura przechowywania produktów od0 do 10 st C,
mroźnicze – temperatura przechowywania produktów od -5 do -25 st C,
głębokiego mrożenia (szokowe) – do szybkiego zamrażania i przechowywania produktów w temperaturze -30 st C

Co jest źródłem chłodzenia w komorach chłodniczych

Wykorzystuje się dwa sposoby chłodzenia:

1) chłodzenie dynamiczne – za pomocą wentylatorów zimne powietrze jest szybciej równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni komory chłodniczej. W momencie otwarcia drzwi wentylatory są wyłączane co zapobiega wydmuchiwaniu zimnego powietrza z komory.
2) chłodzenie statyczne – bez użycia wentylatorów – temperaturę zapewnia parownik umieszczony wewnątrz komory chłodniczej – schładzanie temperatury wewnątrz pomieszczenia trwa dłużej ale zaletą tej metody jest to, że nie wysusza produktów.

Ekonomia i ekologia

Nowoczesne komory chłodnicze i mroźnicze dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii sterowania pracą urządzenia i oszczędnych agregatów, przyczyniają się do mniejszego zużycia energii, a użyty w nich nowy czynnik chłodniczy w porównaniu do innych tego typu starszych urządzeń sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *